Start

O stronie

Jednym z zasadniczych problemów w stosunkach polsko-litewskich jest złudne przekonanie, że obydwa kraje znają się na tyle dobrze, że nie są w stanie wzajemnie niczym się zaskoczyć, że istoty naszych problemów należy szukać w historycznych zaszłościach, braku woli współpracy, wewnętrznej polityce obu krajów, dysproporcji potencjałów obu krajów, ale na pewno nie w braku wiedzy o sąsiedzie.

Chociaż z pewnością są argumenty za takim stanowiskiem, twórcy tej strony wychodzą z założenia, że brak wiedzy o współczesnej Litwie w Polsce i współczesnej Polsce na Litwie jest być może najistotniejszą przyczyną napięć we wzajemnych stosunkach. Litwa w Polsce postrzegana jest bowiem niemal wyłącznie przez pryzmat problemów polskiej mniejszości na Wileńszczyźnie, Polska na Litwie to nawet nie tyle protektor polskiej mniejszości, co kraj dziurawych dróg, na których corocznie traci życie dziesiątki Litwinów spieszących do Europy. Twórcy tej strony chcą przyczynić się do zmiany tych stereotypów poprzez pokazanie środowiskom opiniotwórczym obu krajów Polski i Litwy jako państw, które mogą być wzajemnie inspirujące nie za sprawą wspólnej historii, choć i ona jest ważna, ale z racji na ich współczesne oblicza.

***

Strona powstała w ramach projektu „Udana transformacja na peryferiach? Stworzenie stałego forum współpracy polskich i litewskich ekspertów w zakresie tworzenia polityk publicznych”. Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2013 r.

***

Materiały ze strony forum-pl-lt.com są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Ośrodka Myśli Politycznej i Autorów tekstów. Utwory powstały w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej, realizowanego za pośrednictwem MSZ RP w roku 2013. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworów, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o konkursie „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2013”.

***

Materiały ze strony forum-pl-lt.com wyrażają jedynie poglądy autorów i nie mogą być utożsamiane z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Additional information